Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 9076109



*

nr 907 6109


Carl-Harry Stålhane

(1920-1990), Sverige


Skål, + 2 st. bägare, keramik, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), höjd: 7 + 12


Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Utrop:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 augusti 2014
kl 20:11:33



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Carl-Harry Stålhane

Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Läs mer om Carl-Harry StÃ¥lhane
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare carl-harry stålhane keramik skål svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:41
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:05
  • 6753 Matservisdelar
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:46




Ladda ner broschyr